SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 14

KOŞU KIYAFETLERİ : KOŞARKEN NASIL GİYİNMELİYİZ ?

Koşarken doğru kıyafetleri giymek hem konforumuzu hem de performansımızı arttırarak koşudan daha fazla keyif almamızı sağlar. Maratonlar, patika koşuları ve günlük koşu antrenmanları sırasındaki hava koşulları "koşu kıyafetleri" seçimimizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Peki Koşarken nasıl Giyinmeliyiz ? Ilık Hava ve Soğuk hava koşu kıyafetleri nelerdir?


Ilık hava koşu kıyafetleri :
Genel olarak ılık havalarda tercih edilmesi gereken koşu kıyafetleri , teri vucudumuzdan uzaklaştırarak kuru kalmamızı sağlamalı ve bizi güneşin UV ışınlarından korumalıdır. Ilık bir havada koşu yaparken ihtiyacımız olan kıyafetler ; kısa ya da uzun kollu koşu tişörtü , koşu şortu ve çoraptan ibarettir.

Soğuk hava koşu kıyafetleri :
Hava sıcaklaları düştüğünde ; eşofman altı veya koşu taytı , yelek veya ince softshell mont tercih edebiliriz ancak koşu sırasında vucut ısımız yükseleceğini dikkate alarak seçtiğimiz kıyafetlerin yalıtım ve nefes alabilirlik dereceleri iyi değerlendirilmelidir.

Koşu KıyafetleriKOŞU KIYAFETLERİNİN ÖZELLİKLERİ :Koşu Kıyafetleri genellikle performans ürünleri olduğu için markalar etiketleri üzerinde ürünlerin gösterdiği performans değerlerini ve özelliklerini belirtirmektedirler. İhtiyaçlarımıza göre bu özellikleri değerlendirmeli ve satın alma tercihlerimizi bu doğrultuda yapmalıyız. Bu özelliklerden bazıları :

 • Ter emicilik : Ter emici kumaşlar , koşu sırasında oluşan teri vucudumuzdan uzaklaştırarak kuru kalmamızı sağlar ve konforumuzu arttırır .

 • Hızlı Kuruma : Polyester ve Naylon gibi kumaşlar pamuklu kumaşlara göre daha hızlı kurduğu için koşu ve yürüyüş sırasında daha fazla konfor sağlar.

 • UV Koruma : UPF dereceleri kıyafetlerin güneşin UVA ve UVB ışınlarından ne kadar bizi koruduğunu gösterir. Güneş kremlerinde olduğu gibi ne kadar yüksek rakam , o kadar iyi koruma anlamına gelir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için "UV Korumalı Kıyafet nedir ?" başıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Parmak geçme özelliği : Kış aylarında tercih edebileceğimiz uzun kollu koşu üstlerinde bulunan parmak geçme özelliği daha fazla örtme sağlayarak ekstradan eldiven ihtiyacınızı ortadan kadırır.

 • Katlanabilirlik : Bazı koşu rüzgarlıkları &yağmurlukları ve yelekleri kendi ceplerine katlanarak çok az yer kaplaması sağlanmak üzere tasarlanmıştır.

 • Yalıtım: Bazı modellerin kumaş iç yüzeyi traşlanarak daha fazla yalıtım sağlaması sağlanmıştır.

 • Delikli kumaşlar : Ekstra havalandırma sağlamak için daha çok ısınan sırt , koltuk altı ve yan panellerde kullanılır.

 • Sürtünmeyi önleyen dikişler : “Flat-lock” adı verilen dikiş teknolojisi ve yapıştırma dikiş metoduyla üretilen koşu kıyafetleri sürtünmeyi önlediği için koşu ve doğa yürüyüşü tişörtlerinde tercih edilmelidir. Aşağıda spor tişört modellerimizde kullandığımız "Flat-Lock" Dikiş örneğini görebilirsiniz.

  Koşu Kıyafeti Tişörtü Kumaşı

 • Reflektif baskılar : Daha çok gece ve ışıklandırmanın az olduğu bölgelerde yapılan koşularda sürücüler tarafından görünür olmayı sağladığı için çok önemlidir.

 • Cepler : Kimlik , kredi kartı ve anahtar gibi yanımızda olması gereken eşyalar için gereklidir, genelliklerde şortlarda ve bazen de tişörtlerde bulunur.

 • Koşu kıyafetleri Uzun ve Kısa Kollu Tişört


  KOŞU KIYAFETLERİ KUMAŞLARI : • POLYESTER : Ter emici , hızlı kuruma özelliği bulunan Polyester kumaşlar farklı isimler altında farklı markalar tarafından kullanılmaktadır. Her Polyester Kumaşın aynı performansı göstermediği unutulmamalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi için : "Doğa Yürüyüşü ve Spor Tişörtler neden Polyester? " Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • MERİNO YÜN : Merino yünden üretilen kumaşlar ter emici ve hızlı kuruma özlliklerinin yanında doğal olarak antibakteriyel özelliğe sahiptir ve terlemeyle oluşan kötü kokuları minimize eder. Ayrıcı ısı regülasyonunu çok iyi sağlarlar ; yazın serin kışın sıcak tutma özelliğine sahiptirler.

 • NAYLON : Ter emici ve hızlı kuruma özelliği olan naylon kumaşlar , hem karışım halinde hem de tek başına sıklıkla performans giysilerinde kullanılmaktadır. Özellikle çok dayanıklı olmasından dolayı koşu şortları , koşu taytları ve yağmurluk&rüzgarlıklarda tercih edilir.
 • KOŞU KIYAFETLERİ AKSESUARLARI : • ŞAPKA & BERE: Baş bölgesinin diğer vucud bölgelerine göre sıcaklık değişimlerinden çok daha hızlı etkilendiği unutulmamalıdır. Özellikle soğuk havalarda başımızı koruyacak polar bere & boyunluk modelleri veya yün koşu bereleri oldukça faydalıdır. Yaz aylarında nefes alabilir hafif koşu şapkalarını da tercih edebilirsiniz.

 • ELDİVEN: Soğuk havalarda ter emici ve nefes alabilir koşu eldivenleri tavsiye edilir.

 • ÇORAP : Yoğun bir antreman sırasında ayaklarımızda çok fazla terleme oluşması ; teri uzaklaştırma özelliği olan sentetik ve yün çoraplar giyilmemesi durumunda su toplamalarına neden olur . Bu sebeple hafif tempolu antremanlar dışında pamuklu çoraplar tercih edilmemeldir.


 • OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


  PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ

  POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ

  POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ

    ERKEK POLAR MODELLERİ    

    KADIN POLAR MODELLERİ    

  OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

  POLAR BERE BOYUNLUKLAR

  ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan