SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 18

KAMP YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?


İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler verilirken genellikle kampa giderken alınacaklar listesi , kamp malzemeleri fiyatları gibi konulardan başlanmaktadır. Ancak çevreye verilecek zararın en aza indirilmesi için ; tüm doğaseverlerin ilk önce "Doğa Dostu Kampçılık Nedir ? konusunda bilgilendirilmesi daha doğru bir giriş olacaktır. Daha bilinçli bir kampçılık tecrübesi için; Kampçılığın 7 İlkesinden faydalanarak "İz Bırakmadan" nasıl kamp yapılır ve kamp yaparken nelere dikkat edilmeli konularını açıkladığımız yazımızı okumaya devam edin...

1- KAMP İÇİN ÖNCEDEN HAZIRLIK ve PLANLAMA YAPIN


Kamp ve ya doğa yürüyüşleri için hazırlık yapmak hem daha güvenli ve eğlenceli bir aktivite yapmanızı sağlarken , hem de çevreye vereceğiniz olası zararları aza indirmenizi sağlayacaktır. Planlama ise gidilecek bölge hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapmak ve yanımıza almamız gereken doğru malzeme ve kıyafetleri içerir. ( Kamp Malzemeleri ve Kamp Kıyafetleri konuları hakkında daha fazla bilgi için önceki blog yazılarımız göz atabilirsiniz. )
 • Gideceğiniz bölge hakkında uyulması gereken kural ve düzenlemelerin araştırılması ( Örnek Ulusal Parklar )
 • Gideceğiniz zaman ile ilgili hava şartları , ani hava değişiklikleri ve acil durumlara karşı hazırlık
 • Aktivitenin zamanlamasının planlaması
 • Mümkün olduğunca ufak grupların tercih edilmesi , büyük grupların ufak gruplara bölünmesi
 • Atıkların azaltılması için götürülecek yiyeceklerin yeniden paketlenmesi
 • Patika işaret ve tabelalarının kaybedilmesine karşı , harita ve pusula kullanımı

Kamp için harita ve pusula2- YÜRÜYÜŞ & KAMP İÇİN DAYANIKLI YÜZEYLERİ TERCİH EDİN


Burada dayanıklı yüzey derken kastedilen aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler veya bitki örtüsüdür. Örnek vermek gerekirse ;
=> Kaya ,kum ve çakıl gibi yüzeyler
=> Dayanıklılığı birçok bitkiye göre fazla olan kuru çimenler
=> Altta bulunan bitki örtüsüne karşı doğal bir koruma oluşturan kar tabakası dayanıklı yüzeyler sınıfındadır.

Sıklıklı ziyaret edilen bölgelerde doğa yürüyüşü ve kamp yaparken
 • Yürüyüş rotaları belirlenirken mümkün olduğunca daha önceden kullanılmış ve belirlenmiş patikalar tercih edilmelidir. Eğer yürüyüşçüler patika dışına çıkarak dayanıklılığı fazla olmayan -kırılgan bitki örtüsünü çiğnerlese , daha sonra gelen yürüyüşçülerin de bu yeni rotaya girerek mevcut bitki örtüsüne zarar verme ihtimali artacaktır.
 • Kamp Alanın Göl ve Su Akışı olan Bölgelerden en az 60 metre ( yaklaşık 70 yetişkin adımı ) uzaklıkta seçilmelidir. Bu mesafe, yaban hayvanlarına suya ulaşabilmeleri için yeterli bir koridor sağlayacaktır.
 • Kamp Alanı mümkün olduğunca ufak tutulmalı ve bitki örtüsünün olmadığı ,azaldığı mümkünse daha önceden kullanılmış yerler tercih edilmelidir.
 • Mevcut patika ıslak veya çamurlu olsa bile tek sıra halinde buradan yürünmeli patika dışında kalan doğal ortama zarar verilmemelidir.

Daha az ziyaret edilen bölgelerde doğa yürüyüşü ve kamp yaparken
 • Patika oluşturacak tekrarlı yürüyüş yollarından kaçının , kamp alanını günlük olarak değiştirin.
 • Aşınmanın ve ezilmenin yeni başladığı bölgelerden kaçının.

Doğa Yürüyüşü Patika

3- ATIKLARI DOĞRU ŞEKİLDE ATIN


Doğal hayata zarar vermemek için kamp yaparken oluşan çöpler , durulama suları , insan dışkıları gibi atıkların doğru şekilde yönetilmesi gerekir. Genel prensip olarak tüm çöpler paketlenmeli ve çöp olan bir bölgeye ulaşana kadar yanımızda taşınmalıdır.
İnsan Dışkısı
Kampta Tuvalet Sorunu özellikle ilk defa kampa gidecekler için önemli bir soru işaretidir. Birçok durumda insan dışkısını gömmek doğal yaşam için en doğru hareket olacaktır. Öncelikle kampta tuvaletinizi yapacağınız yerin su bölgesinden ,kamptan ve patikalardan en az 60 metre uzakta olmasına dikkat etmelisiniz. Yanınızda taşıyacağınız katlanabilir bir kürek ya da etraftan bulabileceğiniz taş vs yardımıyla 20-30 cm derinliğinde kazacağınız bir çukurun içine tuvaletinizi yapabilirsiniz. Tuvaletinizi yaptıktan sonra tekrar aynı çukuru doldurup üzerine bir taş koymanız durumunda yaban hayvanlarının eşelemesini de önlemiş olursunuz. Eğer kalabalık bir grup olarak kamp yapıyorsanız bu çukurların farklı bölgelerde seçilmesi daha doğru bir hareket olacaktır. Eğer tuvalet kağıdı ya da ıslak mendil , tampon vb hijyen malzemeleri kullanıyorsanız , bunları gömmek yerine kilitli poşetlere koyarak çöp olan bir yere kadar yanınızda taşımalısınız. Tuvalet ihtiyacınızdan sonra ellerinizi yıkayacağınız sabunun da doğada çözünebilen olmasına dikkat edilmelidir.
İdrar
İdrarın doğal yaşama direkt etkisi fazla değildir. Bazı durumlarda idrar kokusu yaban hayvanlarını çekebilir, toprağı kazarak bitkilere zarar vermelerine yol açabilir. İdrarın bir su şişesinden su dökülerek seyretilmesi bu etkileri azaltacaktır.
Bulaşık Suları
Kamp Mutfağı malzemelerini yıkamak için su kaynaklarından en az 60 metre uzaklıkta , çok az doğada çözünebilen sabun kullanarak bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz.
Kamp ve Piknik Kirlilik ve Atıklar
4- BULDUĞUNUZU YERİNDE BIRAKIN


Doğal alanlarda geçirdiğimiz süre içinde sadece ayak izimizi bırakacak mantıkta hareket etmeliyiz. Bitki Örtüsüne , Ağaçlara ve doğal yaşama saygı duymalıyız. Belki birkaç çiçek koparmak zararsız gibi düşünseniz de sizden sonra gelen ziyaretçilerin de aynı şekilde davranması etkileri arttıracağını unutmamalısınız. Kısacası doğada geçirdiğimiz süre içinde herşeyi olduğu yerde bırakmalıyız. Daha ileri boyutta düşünürsek ; iki gezi arasında botlarımızı , bisiklet tekerlerini temizlemezsek farklı türleri ait olmadıkları bir bölgeye taşımış olabiliriz.

doğada çiçekleri koparmayın!

5- KAMP ATEŞİNİN ETKİLERİNİ AZALTIN


Kamp Ateşi Kampların vazgeçilmez unsurlarından biri olmasına rağmen , aynı zamanda en zararlı ve tehlikeli olabileni olduğu unutulmamalıdır. Bunun yerine hafif ve taşınabilir kamp sobaları ve kamp lambaları ısıtma , aydınlanma ihtiyaçlarımız için doğayı korumak adına daha iyi tercihlerdir.

Taşınabilir Kamp sobası

6- YABAN HAYATINA SAYGILI OLUN


Yaban Hayatının sınırları içinde bulunduğumuz süre içinde kesinlikle hayvanlara yaklaşmamalıyız. Onları fotoğraf makinamızın "zoom" özelliği ya da dürbünle uzaktan izlemek iki taraf için de daha sağlıklı bir seçenek olacaktır. Kalabalık grupların hayvanları daha fazla rahatsız etme olasılığı olduğu için , yürüyüş ve kamp gruplarınızı mümkünse az kişi planlayın. Genelikle ani hareketler yapmadan sessiz bir şekilde yürümeyi tercih etmeliyiz. ( İstisna olarak ayıların bulunduğu bölgede belki biraz ses çıkarmak onları uzak tutacaktır)
 • Hayvanları uzaktan izleyin , onlara yaklaşmayın.
 • Asla hayvanları beslemeyin. Yaban Hayvanlarını beslemek sağlıklarına zarar verebilir , doğal davranışlarını değiştirebilir .
 • Yiyeceklerinizi ve çöplerinizi yaban hayvanlarından uzak tutun.
 • Evcil hayvanlarınızı her zaman kontrol altında tutun , aksi takdirde yanınızda getirmeyin
 • Hassas zamanlarda yaban hayvanlarından uzak durun : Çiftleşme , Yanlarında yavruları olduğunda ve kış aylarında

Yaban Hayati ve ayı yavrusu
7- BAŞKALARINA KARŞI DÜŞÜNCELİ DAVRANIN


Doğada bulunduğunuz süre içinde de "size nasıl davranılmasını istiyorsanız , başkalarına öyle davranın".
 • Diğer ziyaretçilere saygılı olun ve onların doğadan zevk almasını engelleyecek hareketlerden uzak durun .
 • Mola vereceğiniz veya kamp yapacağınız bölgeleri patikalardan ve diğer ziyaretçilerden uzakta seçin.
 • Birçok kişinin doğanın sesini dinlemek için orada olduğunu unutmayın , yüksek sesle konuşmayın ve gürültü yapmayın
 • Patikalarda yürürken nazik olun .

Doğa Yürüyüşü Grubu

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan